Ağ Toplumunda Sosyal Hareket / Başlangıç

Gelişmeye açık bir sosyal hareket, süreklilik, erişim ve etki yaratabilmek için en önemli aşama. Başlangıçta alınacak kararlar ve hazırlık çalışmaları sosyal hareketin başarısını doğrudan etkiliyor. Genel olarak hedeflerin, stratejilerin ve kaynakların belirlendiği bu aşamada yapılacak çalışmalar ne kadar doğru yapılırsa bunu takip eden aşamalarda o kadar rahat devam edebiliyor.

Uzun vadede hedeflerinizi tanımayın.

Bir sosyal hareketin uzun vadeli bir vizyonu olmalı. Ulaşmak istediğiniz yer neresi. Nasıl bir toplum?  Bu hareketin sonunun nereye varmasını istiyorsunuz. Neler değişecek?  Ortaya bir Değişim Teorisi koyun.  Amaçlarınızı net ve açık bir şekilde yazın. Ne istiyorsunuz? Bunu bir bildirge haline getirebilirsiniz. Topluma açık olmalı. Toplumdan gizleyeceğiniz bir amacınız olmamalı.

Kısa vadede hedeflerinizi tanımayın.

Kısa vadeli hedefleriniz, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı olmalı. Uzun vadedeki hedeflerinize ulaşmak için tasarlanmalı. Çok sayıda olmalı ve iyi planlanmalı.

Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları belirleyin.

İhtiyaç duyulan kaynaklar, insan kaynakları ve fiziki kaynaklar olarak tanımlanabilir. İnsan kaynakları için programcı, grafik tasarımcı, metin yazarı, fotoğrafçı, kameraman, kurgucu, sosyal ağ yöneticisi, illüstratör, karikatürist vb. teknik uzmanlar. Fiziki kaynaklar için mekan, bilgisayar, kurgu ünitesi, video kamera, grafik tablet, fotokopi makinesi, tarayıcı vb. ekipmanlar ilk akla gelenlerdir.

Hedeflerinize ulaşmak için işbirliği yapabileceğiniz kişi ve kurumları belirleyin.

Hedeflerinize odaklanmışken, işbirliklerinizi geliştirmek için yeterli zaman ayıramayabilirsiniz, buna dikkat edin.  Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, medya, gazeteciler, uzmanlar, kanaat önderleri ve web sitelerinin yöneticileri… Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi, onlara neden ihtiyaç duyduğunuzu net bir şekilde açıklayın.

Hedef kitlenizi belirleyin.

Hedef kitlenin belirlenmesi bir sosyal hareketin başarısı için merkezi önemdedir. Kim sizin hareketiniz içinde yer alacak? Hareketinizi kimler destekleyecek?  Mesajlarınızın kimlere ulaşmasını istiyorsunuz? Devlet görevlileri, şirketler, medya, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri… Hedef kitleyi ne kadar daraltırsanız onlara ulaşma şansınız o kadar artar. ‘Herkes’ bir hedef kitle değildir.

Gücünüzü arttıracak stratejiler ve taktikler üzerine düşünün!

Güç, sahip olduğunuz kaynaklar ve işbirliği yaptığınız kişi ve kurumların sahip olduğu kaynaklardır. Bir yandan gücünüzü arttıracak yeni yollar aramalı, diğer yandan gücünüzü hedef kitlenizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kullanabilmelisiniz. Şu soruları sorun: Nasıl bir değişim istiyoruz? Bu değişimi sağlayabilecek kaynaklar nelerdir? İnsanlar ne istiyor? İnsanların bu taleplerine karşılık verecek bir hareket nasıl kaynaklara sahip olmalı?

İstediğimiz değişimi sağlamak için neler yapmalıyız?

Yapacağımız her şey, istediğimiz değişimi sağlamak için nasıl katkı sunacak? Değişim Teoriniz gerçekçi mi? Bunu gerçekleştirmek için ne tür eylemler planlamalı? Özellikle dijital mecralarda yayınlamak ve paylaşmak için ne tür içerikler üretmelisiniz? Eylemleriniz neler olmalı? Eylemlerinizi farklı hedef kitlelere ulaşmak için nasıl çeşitlendirebilirsiniz?

Hedef kitlenizi dinleyin.

Katılımcı olarak hedeflediğiniz insanları gerek yüz yüze iletişimle, gerekse dijital mecralar üzerinden dinleyin. Ne istiyorlar? Nelerden kaygı duyuyorlar? Karar alma süreçlerini ne etkiliyor? Hedef kitlenizi tanımak ancak onları dinlemekle mümkündür. İletişim dinleyerek başlamalı. Özellikle sosyal medyada iletişimin %50’si dinlemektir.

Güvenlik politikası oluşturun.

Dijital ortamlarda güvenlik politikası oluşturmak çok önemli. Bu hem verilerinizin, web siteniz, sosyal profilleriniz gibi sahip olduğunuz dijital varlıkların kötü niyetli kişi ve kurumlar tarafından ele geçirilmesini önlemek, öte yandan destekçilerinizin kişisel verilerini korumak için gerekli. Güvenlik politikanız destekçilerinize güven verir. Erişiminizi arttırır.

Eylem planı küçük başarılar ile kısa vadeli hedeflere ulaşmak üzere kurulmalı

Her küçük başarı, kısa vadeli hedeflere ulaşmanızı sağlamalı. Katılımcılarınızı arttırmalı ve onları diğer bir eyleme taşımalı. Başarısızlıklar mutlaka değerlendirilmeli ve hatalar belirlenmeli, tekrarlanmamalı.Başarısızlıkların sorumluluğunu kendinize arayın, hedef kitlenize ve destekçilerinize yıkmayın.

Sorumlulukları dengeli paylaşın

Dikey, katı hiyerarşiler ile sorumlulukları birkaç kişi üzerine yığmayın. Karar verme süreçlerinde 4-5 kişiden oluşan küçük birimler oluşturun. Herkes iyi olduğu konuda sorumluluk almalı. İnsanlara iyi tanımlanmış görevler yükleyin. Aranızdaki iletişimi programlayın ve standartlaştırın. Tek bir lider yok, sorumluluk alan herkes lider olabilir.

Bir içerik planı yapın.

Dijital medyada web sitesi, blog, sosyal ağ profillerinde yayınlayabileceğiniz içeriklere odaklanın. İçerikler metin, video, infografik, fotoğraf vb. farklı biçimlerde olmalı. Ne kadar zengin içerik üretirseniz o kadar çok insana ulaşabileceğinizi unutmayın. İçerikleriniz hedef kitlenize göre şekillenmelidir. Tek bir metin içeriğini farklı biçimlere dönüştürmeyi deneyin.

Sonraki Bölüm: Farkındalık Yaratın ve Katılım Sağlayın

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
En güzel cami halısı burda.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
mide botoksu Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.