Büyük Veri (Big Data) Nedir?

BigData

Bilişim sektörünün yeni gözde terimi “big data”. Türkçe’de kimi zaman “büyük veri” olarak geçiyor, kimi zaman ise “yüksek/geniş hacimli veri”

Mevcut bilgi sistemleriyle işlenemeyecek büyüklükte ve karmaşık veri kümelerinin, çoğu kez veri kümelerinin de kümelerinin, bir araya gelmesiyle oluşan Büyük Veri, bilinen veri tabanı yönetim sistemleriyle işlenemiyor. Bahsi geçen veri büyüklüğünü daha iyi anlamak adına onlarca terabayttan bahsedildiğini söyleyebiliriz. Bu arada 1 terabaytın 1000 gb’e karşılık geldiğini de aklımızın bir kenarında tutalım.

Yüksek hacimli veriler, yüksek veri üretim hızı ve yüksek veri değişkenliğe sahip bilgilerden oluşur. Verilerin değerine göre; çeşitli sektörlerde ve alanlarda İleri düzeyde karara destek, verilerden anlam çıkarma ve süreç optimizasyonu yapmaya yarar.

Fakat mevcut bilgi işletim sistemlerinin kullanılamayacağı bu tarz yüksek hacimli veriler için yepyeni işletim ve analiz yöntemleri gerekir.

Büyük Veri, büyük koruma problemleri demek…

İnternet ve bilgi teknolojilerinde son yıllarda yaşanan yüksek ivmeli gelişimin akabinde ortaya çıkan yüksek hacimli veriler, bu verilerin nasıl kullanılacağı, nasıl işletileceği, nasıl korunup saklanacağı sorularını da beraberinde getiriyor. 2012’deki IDC tarafından yürütülen Dijital Dünya Araştırması’na göre dünyadaki verilen %80’den fazlası korunmuyor ve elde edilen verilerin de sadece %0.5’i analiz edilebiliyor. 2020 yılı itibariyle ise gelişen pazarların dünyadaki en büyük veri üreticileri olacağı tahmin ediliyor. Aynı araştırmadan çıkan başka bir öngörü ise dijital dünyanın 2020’ye dek, her geçen iki yılda iki katı genişleme göstererek büyümesi.

Reklam verenlerin ve dijital pazarlamacıların gözü Büyük Veri’de…

Sosyal medya sitelerinde süregelen reklam savaşları yüksek hacimli verilerin son yıllardaki en önemli müşterilerinden birinin de dijital pazarlama sektörü olduğunu gösteriyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ya da müzik dinleme hizmeti sunan birbirinden farklı mecra, reklam verenler için hiç durmaksızın takipte ve büyük veriler topluyor. Toplanan bu yüksek hacimli veriler sayesinde kullanıcı alışkanlıklarını belirlemek, bu alışkanlıkları gerektiğinde paraya, gerektiğinde ise uzun dönemde kar sağlayacak stratejilere dönüştürmek, sosyal medya aracılığıyla yapılan pazarlamanın asıl amacını oluşturuyor. Sosyal medya kullanıcısı, ilgili sosyal medya mecrasına gelmeden önce başka nerelere tıklamış, incelediği sayfada ne kadar bulunmuş ve bu sayfada başka nereleri ziyaret etmiş, hangi sosyal platformları kullanmakta… İşte tüm bu soruların cevabı yüksek hacimli verinin işlenmesiyle ortaya çıkabilecek ve reklam verenin arzu ettiği hedef kitlesine en doğru ve eksiksiz biçimde ulaşmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Bilgi yığını bilgi çöplüğüne evrilmeden yeni yöntemlerle  analiz…

Diğer bir taraftan, yüksek hacimli verilerin mevcut veri tabanlarında saklanamaması, depolanamaması ve analiz edilememesi problemi, beraberinde büyük bir veri çöplüklerine de sebebiyet verebiliyor. Bilişim teknolojilerinin ve Data Scientist’lerin günümüzdeki amacı ise; doğru yöntemlerin geliştirilmesiyle bu çöplüklerden nasıl geri dönüşüm sağlanacağı, hatta çöplüklerin yeri geldiğinde nasıl hazinelere dönüştürülebileceğini göstermek olsa gerek.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.