Büyük Veri Sensin! (video)

Video Metni:

Artık hayatımızın büyük bölümünü dijital bir dünya içinde yaşıyoruz. Veriler bu dijital dünyanın yapıtaşları. İnternette yaptığımız her hareket, arama, dosya yükleme ve indirme, paylaşma, yorum yapma, hatta her tıklama veriye dönüşüyor ve milyonlarca insanın ürettiği bu veriler birikerek büyük veriyi oluşturuyor.

Büyük veri,  dün  bilgisayarlar, tabletler, GPS’ler ve akıllı telefonlar aracılığıyla toplanıyor, işleniyor  ve dağıtılıyordu. Bugün ise bunlara televizyonlar, saatler, akıllı sensörler sayesinde tüm ev aletleri ve çok çeşitli giyilebilir teknolojiler ekleniyor. Bu cihazlar bizimle ilgili her şeyi veriye dönüştürerek büyük veriyi devasa boyutlara ulaştırıyor.

Bu büyük veri içinde, yediğiniz yemekler, ilgi alanlarınız, tüm alışverişleriniz, EKG sonuçlarınız, güvenlik kamera görüntüleriniz,  sesli mesajlarınız, ne zaman nerede olduğunuz, sosyal medya paylaşımlarınız ve hayatınızla ilgili aklınıza bile gelmeyen birçok detay var. Devlet kurumları bu büyük veriyi size daha iyi hizmet edebilmek için ve sizi takip edebilmek için kullanıyor.  Firmalarsa daha iyi servis üretmek için,  çoğunlukla daha çok satış yapabilmek için büyük veriden faydalanıyor.

Büyük veri şu an yeterince  işlenmiyor. Daha güçlü makinelere, daha zekice yazılmış algoritmalara ihtiyaç duyuyor. Henüz yolun başındayız ancak çok hızlı mesafe katederek, çok daha fazla veriyi, daha hızlı analiz eden makineler yapılıyor. 5-10 yıl içinde insan beyniyle eş değer hızda işlem yapabilen bilgisayarların ortaya çıkabileceği öngörülüyor. İnsan beyninin büyük veriyi işleyen bir bilgisayara dönüştürülebilmesi de olası.

Bu olduğunda bilgisayarlar, çok daha  fazla veriyi işleyerek, kategorize ederek  ve kararlar vererek, sağlık hizmetlerini, kamusal hizmetleri, alışveriş deneyimlerini, ev ve iş hayatını, şehir yönetimini mükemmelleştirecekler. Makineler hepimizin kusursuz bir profilini oluşturup, ne zaman neye ihtiyacımız olursa, onu bize sunmak için hazır olacaklar.

Ancak bu durum  şu soruları beraberinde getiriyor: Büyük veri özel hayatımızı, mahremiyetimizi yok ederek, bizi sürekli kontrol altında tutan mekanizmaları mı geliştirecek?  Ya da  şeffaflığı, izlenebilirliği, hesap verilebilirliği arttırarak insani gelişimi mi sağlayacak?

Artık dönüş yok. Bunu hep birlikte göreceğiz.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.