Büyük Veri Sensin! (video)

Video Metni:

Artık hayatımızın büyük bölümünü dijital bir dünya içinde yaşıyoruz. Veriler bu dijital dünyanın yapıtaşları. İnternette yaptığımız her hareket, arama, dosya yükleme ve indirme, paylaşma, yorum yapma, hatta her tıklama veriye dönüşüyor ve milyonlarca insanın ürettiği bu veriler birikerek büyük veriyi oluşturuyor.

Büyük veri,  dün  bilgisayarlar, tabletler, GPS’ler ve akıllı telefonlar aracılığıyla toplanıyor, işleniyor  ve dağıtılıyordu. Bugün ise bunlara televizyonlar, saatler, akıllı sensörler sayesinde tüm ev aletleri ve çok çeşitli giyilebilir teknolojiler ekleniyor. Bu cihazlar bizimle ilgili her şeyi veriye dönüştürerek büyük veriyi devasa boyutlara ulaştırıyor.

Bu büyük veri içinde, yediğiniz yemekler, ilgi alanlarınız, tüm alışverişleriniz, EKG sonuçlarınız, güvenlik kamera görüntüleriniz,  sesli mesajlarınız, ne zaman nerede olduğunuz, sosyal medya paylaşımlarınız ve hayatınızla ilgili aklınıza bile gelmeyen birçok detay var. Devlet kurumları bu büyük veriyi size daha iyi hizmet edebilmek için ve sizi takip edebilmek için kullanıyor.  Firmalarsa daha iyi servis üretmek için,  çoğunlukla daha çok satış yapabilmek için büyük veriden faydalanıyor.

Büyük veri şu an yeterince  işlenmiyor. Daha güçlü makinelere, daha zekice yazılmış algoritmalara ihtiyaç duyuyor. Henüz yolun başındayız ancak çok hızlı mesafe katederek, çok daha fazla veriyi, daha hızlı analiz eden makineler yapılıyor. 5-10 yıl içinde insan beyniyle eş değer hızda işlem yapabilen bilgisayarların ortaya çıkabileceği öngörülüyor. İnsan beyninin büyük veriyi işleyen bir bilgisayara dönüştürülebilmesi de olası.

Bu olduğunda bilgisayarlar, çok daha  fazla veriyi işleyerek, kategorize ederek  ve kararlar vererek, sağlık hizmetlerini, kamusal hizmetleri, alışveriş deneyimlerini, ev ve iş hayatını, şehir yönetimini mükemmelleştirecekler. Makineler hepimizin kusursuz bir profilini oluşturup, ne zaman neye ihtiyacımız olursa, onu bize sunmak için hazır olacaklar.

Ancak bu durum  şu soruları beraberinde getiriyor: Büyük veri özel hayatımızı, mahremiyetimizi yok ederek, bizi sürekli kontrol altında tutan mekanizmaları mı geliştirecek?  Ya da  şeffaflığı, izlenebilirliği, hesap verilebilirliği arttırarak insani gelişimi mi sağlayacak?

Artık dönüş yok. Bunu hep birlikte göreceğiz.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.