Cehennemden Gelen Kız

Hell Girl ya da Japonca orjinal isminin (Jigoku Shōjo) tam çevirisiyle Cehennemden Gelen Kız Japonya TV’lerinde 2006-2008 tarihleri arasında gösterilen bir anime (japon çizgi filmi) serisi. Her bölüm tek bir hikayeden oluşuyor. Animelerin genel eğilimine uygun olarak çoğunlukla 13-14 yaşındaki öğrencilerin başından geçen, okul içinde ve çevresinde gelişen olayları konu alıyor.

hellgirl_01

Her bölümün başında bölüm karakterimizi tanıyoruz. Karakterimiz her zaman büyük bir kötülüğe maruz kalan bir kız ya da oğlan. Kötülük, kimi zaman okul arkadaşından, bir öğretmenden ya da tanıdık birinden geliyor. Karakterimiz o kadar kötülük görüyor ki canına tak ediyor ve okul içinde bir efsane gibi yayılan Hell Girl’ün web sitesine giriyor. Burada tek yapması gereken gece tam on iki de kendisine kötülük yapan kişinin ismini web sitesindeki başvuru alanına yazması ve ‘tamam’ı taklaması. Birkaç dakika içinde Hell Girl çağrıyı alıyor karakterimizi ziyaret ediyor ve bir sözleşme öneriyor. Bu sözleşmeye göre Hell Girl hemen kötü kişiyi alıp cehenneme götürecek, ancak bunun karşılığında onu cehenneme gönderen karakterimiz de eceliyle öldüğü zaman cehenneme gidecek. Oldukça zor bir karar. Ya hayatta cehennem ya da öldükten sonra… Elbette karakterimiz hemen karar veremiyor. Hell Girl’den aldığı rulo halindeki kağıdın kurdelesini çözdüğünde sözleşmeyi kabul etmiş sayılıyor. Olaylar gelişiyor kötülük devam ediyor ve karakterimiz artık dayanacak gücü kalmadığında (kimi zaman öldürülmek üzereyken), kurdeleyi çözmek durumunda kalıyor. Hell Girl’ün gelip kötü kişiyi alması ve cehenneme götürmesiyle bölüm sona eriyor.

hellgirl_04

Her bölüm aynı izlek etrafında gelişse de hikayeler (en azından ilk sezon için) tekdüze değil, aksine karakterle özdeşleşmeyi ve gerilimi her defasında sağlayabiliyor. Gerilimin artmasında kullanılan müziklerin de önemli payı var. Introdaki neşeli jingle müziğini saymazsak kullanılan müzikler gerilim yaratmada oldukça başarılı. Elbette gerilimin ana unsuru kötülük gören karakterin karar anı. Cehenneme gitmek pahasına birini öldürmek ve cehenneme göndermek kolay verilen bir karar olmasa gerek. Ancak kötülüğü öyle yoğun ve öyle farklı biçimlerde görüyorsunuz ki karakterin verdiği karar sırıtmıyor. Animasyonlar standart bir animenin üzerinde hareketli ve renk ve gölge kullanımı çok iyi. Özellikle Hell Girl’ün ortaya çıktığı ve kötü karakteri cehenneme götürdüğü sahnelerdeki grafik animasyonlar göz alıcı renklere ve yaratıcılığa sahip.

hellgirl_05

Hikâyenin asıl kahramanı Ai Enma namı diğer Hell Girl hakkında ise en ilk sezonda fazla doyurucu bilgi verilmiyor. Ancak diğer sezonlarda geçmişini ve neden orada olduğunu anlayabiliyoruz. Ai Enma’nın büyükannesiyle birlikte zamanın olmadığı (bir sürekli gün batımı) arafta yaşıyor, yaşayanlar ve ölüler arasında dolaşabiliyor ve cehenneme giden uzun nehirde kayığı o kullanıyor. Uzun siyah saçları, kırmızı gözleri ve soluk yüzüyle Enma insanda dehşetten çok hüzün uyandırıyor. Çiçeklerle kaplı ölümcül kimonosu insanı korkutmuyor ama büyülüyor. Değişmeyen yüz ifadesinden geçmişinde çok büyük acılar yaşadığını ve her zaman hüzünlü olduğunu tahmin edebiliyorsunuz.

hellgirl_02

Ai Enma’ya yardımcı olan üç karakterler daha var: Wanyūdō, Ren Ichimoku, Hone Onna. Herbirinin farklı bir hikâyesi, farklı güçleri ve görevleri var. Özellikle kötü kişiyi cehenneme alırken bu güçlerini kullanıyorlar. Zaten animenin hem dramatik hem de gerilim anlamında en yüksek noktası, kötü kişinin cehenneme alınma sahneleri oluyor. Animasyon bu sahnelerde çok daha yaratıcı kullanılarak, gerçeküstü sahneler oluşturuluyor.

hellgirl_03

Popüler olmuş her anime gibi Hell Girl’ün de manga (Japon çizgi romanı) yayınları ,televizyon filmleri (animasyon değil gerçek görüntülerle) yapılmış. Ancak anime serisi kadar büyük bir başarı yakalayamamış. Bununla birlikte dizinin soundtrack olarak yayınlanan müzikleri oldukça başarılı. Jigoku Shōjo Futakomori tarafından yapılan müzikler, sadece animeyi izlerken değil, tek başlarına da rahatlıkla dinlenebiliyor. Özellikle korku temalı müzikler görevlerini çok iyi yapıyor.


Ocak, 2012

paylaşmak ne güzel:)

One comment on “Cehennemden Gelen Kız”

  1. hellfire dedi ki:

    bu animeyi izlemiştim gerçekten başarılı gerçek bir anime severim hellsingten sonra sevdiğim anime ikinci sezonunu izlemekteyim ancak o küçük kız da neyin nesi hala anlayamadım yaww.. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.