Dijital Demokrasi Araçları: Agora Voting

Bir siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, sosyal ya da siyasi bir organizasyon için seçimler en önemli süreçlerden biridir. Oylama işlemleri genellikle zaman alıcı hazırlıklar, bütçe ve gönüllüler gerektirir. Agora Voting bu süreçleri kolaylaştırmayı amaçlayan, güvenli ve uygun maliyetli bir çevrimiçi seçim sistemi.  Bu yazılım, sosyal ve siyasi organizasyonların bir konuda karar verme, bir aday seçme ya da adayların listesini daraltma, öneriler arasında seçim yapma, parti veya organizasyon stratejilerini belirleme gibi konularda seçim süreçlerini organize etmesini sağlıyor.

Agora Voting ile seçim süreçleri sadece organizasyon içindeki üyelere değil, dışardaki kişilere de açılabiliyor. Bu, aday belirleme süreçlerine, parti seçmenlerinin ya da organizasyonun destekçilerinin de katılımını sağlamak için önemli bir özellik. Agora votin bir edemokrasi deneyimi sunarak, demokratik olma iddiasındaki bir parti ya da organizasyonun kurum içi demokrasisini geliştirmesine katkı sunuyor.

Agora Voting seçmenleri korumak için oyları bir merkez sunucuda topluyor. Oylar bu merkeze, seçmenlerin web tarayıcısında uçtan uca şifrelenerek geliyor. Oylar bu merkez sunucudan parti merkezine şifrelenmiş bir dijital oy pusulası olarak gönderiliyor. Şifreler sadece bu merkez sunucuda çözümlenebiliyor, dolaysıyla parti merkezi oyların içeriğini bilmiyor, sadece seçim sonuçlarını görebiliyor. Böylece seçmenlerin anonimliği güvence altına alınmış oluyor.

Agora Voting açık kaynaklı bir yazılım. SaS (Software as a Service) sistemine göre ücretlendiriliyor. Yani abonelik ücretleri kullanılan oy sayısına göre, aylık olarak belirleniyor. Agora Voting dünya üzerinde çok sayıda siyasi ve sosyal organizasyon tarafından etkin olarak kullanılıyor. Bunlardan en önemlisi İspanya’daki 3. Büyük parti olan Podemos. Podemos, düzenli olarak aday seçme süreçlerinde ve önemli siyasi konularda fikir almak ve kanaat oluşturmak için hem üyeleri hem de destekçilerine yönelik olarak Agora Voting’i kullanıyor.

 

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.