Dijital Demokrasi Araçları: Appgree

Siyasi partilerin ve organizasyonların en büyük sıkıntılarından birisi karar verme süreçlerinde yüksek düzeyde katılımı sağlayamamaları. Katılım sorununun birçok sebebi var. Bunlardan en önemlisi bir organizasyondaki zaman kısıtları sebebiyle kanaat önderlerinin ve yöneticilerin katılım süreçlerini baskı altına alması. Ön planda olmayan üyeler bu süreçlerden dışlanıyorlar ya da kendi fikirlerini söylemekten imtina ediyorlar. Partiler ve organizasyonlar üyelerinden veri toplayarak ve analiz ederek bir eğilim saptamaya çalışsalar da, bu çoğunlukla zaman alıcı ve maliyetli bir süreci gerekli kılıyor.

Appgree, bu problemi çözmeyi amaçlayan, bir siyasi organizasyonun her üyesinin sesini duyurabilmesine olanak tanıyan, çevrimiçi bir web yazılımı ve mobil uygulaması. İnsanların büyük gruplar içinde fikirlerini daha kolay ve hızlı bir biçimde ifade edebilmeleri, konuları müzakere edebilmeleri ve bir sonuca varabilmeleri için tasarlanmış. Uygulama içinde en çok destek bulan öneriler, tüm katılımcılardan rastgele seçilen örnek gruplara dağıtılıyor ve fikirler toplanıyor. Ardından gerçekleştirilen e-oylama ile müzakereler bir sonuca bağlanıyor. Appgree bu şekilde eşit katılımı kolaylaştırıyor, yaratıcı fikirleri teşvik ediyor, yapıcı tartışmalara olanak tanıyor ve etkili bir geri-bildirim süreci oluşturuyor.

 

Appgree cep telefonları veya bilgisayarlar üzerinden kullanılabiliyor. Kullanıcılar web sitesi üzerinden ya da uygulamayı telefonlarına indirerek bir hesap oluşturuyorlar. Tartışmalara katılmak için, üye olmak istedikleri her gruba katılabiliyorlar. Gruplarda katılımcı sınırlaması yok, milyonlarca kullanıcı tek bir grubun altında toplanabiliyor.  Bir grup oluşturulduktan sonra, bir öneri ya da soru gündeme geliyor ve tartışma için bir zaman aralığı belirleniyor. Çevrimiçi kullanıcılar bu süre zarfında kendi görüşlerini paylaşabiliyorlar ve çeşitli teklifler sunabiliyorlar. Katılamayan üyelerin teklifleri ise  bir sonraki aşamada değerlendirilebiliyor. Teklifler toplandıktan sonra, Appgree algoritması bunları tekliflerin sayısı ve aktif katılımcılarla ilişkili olarak değerlendiriyor. Rastgele seçtiği örnek gruplardan birkaç turda topladığı verilerle en çok desteklenen teklifleri belirliyor ve herkesin görebileceği şekilde yüzdeleri ile beraber sunuyor. Böylece birçok teklif/öneri içinde en çok desteklenenler ortaya çıkıyor.

İspanya’da bir siyasi parti olan Podemos, 2014’te ulusal bir toplantı sırasında Appgree’yi kullandı. 50.000’den fazla kişiye birçok teklif önerildi. Tekliflerden birkaç tanesi seçildi ve parti tarafından uygulandı.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.