Dijital Demokrasi Araçları: Loomio

Siyasi organizasyonlar çoğu zaman üyelerini aynı zamanda aynı yerde toparlamakta zorlanırlar. Yeterli çoğunluğu sağlayarak sık sık bir araya gelemedikleri için, politikalarını tartışmak, parti içi meseleleri karara bağlamak gibi konularda verimli çalışamazlar.  Loomio, coğrafi olarak dağınık üyelerin ortak politika tartışmalara ve karar verme süreçlerine katılmalarını sağlayan, toplu görüşmelere imkân veren çevrimiçi bir araçtır.  Kullanıcıların, öneriler sunmasına, önerilerin artılarını ve eksilerini tartışmasına ve sonuçta nihai önerilere oy vermesine imkân verir.

Loomio platformuna masaüstü bilgisayarlardan veya mobil cihazlardan erişilebilir. Kullanıcılar kayıt olarak, yeni tartışma gruplarına girebilir veya mevcut olanlara katılabilirler. Yeni bir grup başlatmak için grubun amacına uygun ve tartışılacak konuyu tam olarak yansıtan bir grup adı ve bir açıklama eklemek yeterlidir. Gruplara tüm üyeler katılabilir ya da sadece izinleri olan üyelerin katılabildiği özel gruplarda toplanabilir. Bir grupta, tüm üyeler belirli bir konu hakkında tartışmayı başlatabilir. Tartışma boyunca kullanıcılar yeni öneriler sunabilir ve öneri hakkında yorumlarını gönderebilir. Tartışmaya katılmayan ya da öneriye karşı çıkan üyelerden geri-bildirimler istenebilir, gerekçeleri sorulabilir. Gerçek hayattaki tartışmalara olabildiğince yaklaşmak için üyeler tartışmanın herhangi bir anında oylarını değiştirebilir. Oylamalar gerçek zamanlı yapılır.

Loomio’nun temel işlevleri ücretsizdir.  Daha gelişmiş işlevler için 30 günlük bir deneme süresinden sonra, üyelerden kendilerine uygun bir fiyatlandırma seviyesi seçmeleri istenir.

 

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.