Geleneksel Pazarlama Bitiyor mu?

Group of Business People Discussing Social Networking

Pazarlama kavramının hızlı ve sarsıcı bir şekilde şekil değiştirdiğini hepimiz gözlüyoruz. Peki gücünü dijital stratejilerden ve sosyal medyadan alan yeni pazarlama yaklaşımı televizyon, gazete reklamları, halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim çalışmalarından oluşan geleneksel pazarlamanın işlevini yitirdiği anlamına mı geliyor?

Yaşanan gelişmeler ve değişikliklerle birlikte geleneksel medya ağır şekilde eleştirilmeye başlandı. Günümüzde tüketici ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının değiştiği şüphesiz peki geleneksel kanallar artık bu ihtiyaçları hiç mi karşılamıyor? Açıkça görülen bir şey var ki geleneksel mecralar ve pazarlama yaklaşımları tüketici nezdinden yeterince güvenilir değil. İnternetle büyüyen nesil, 60’lı yıllarda reklamlarda verilen her bilginin doğru olduğunu düşünen ya da daha az şüphe duyan nesilden oldukça farklı. Tüketicinin oldukça bilinçli ve sorgulayıcı olduğu günümüzde bir ürün ya da hizmete ihtiyaç duyan kimse reklamlarla yetinmiyor. Kullanıcıların yorumlarını ürünün artı ve eksilerini görmek istiyor ve bunun için de çoğunlukla interneti kullanıyor.

Sosyal mecralar ürün ve hizmetlerle ilgili olumlu ve olumsuz sayısız yorumla dolu. İsteseniz de istemeseniz de markanız sosyal medyada konuşuluyor. Bu konuşmanın yönünü belirleyebilmek ve markanızı seven ve tavsiye eden gönüllü elçiler yaratmak için yeni pazarlama yaklaşımlarına hakim olmanız ve artık önemli olanın ilişki yönetimi olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Geleneksel pazarlamanın kitle pazarlama anlayışından oldukça farklı olarak sosyal medyada tüketiciyi özel hissettirecek bireysel istek, öneri ve şikayetlerine cevap verecek bir anlayış yükseliyor.

Bu noktalarda geleneksel medyanın mevcut ihtiyaçları pek karşılamadığını söylemek yanlış olmaz ancak örneğin televizyon ve gazete reklamlarının henüz ürüne ihtiyaç duymayan kitlede farkındalık yarattığı da bir gerçektir. Burada önemli olan farkındalık yaratılması için yapılması gerekenin gerçekte ne olduğuna karar vermektir. Dijital ortamda markanıza güvenen, hakkınızda konuşan ve çevresine markayı yayan 1000 tane gönüllü marka elçisi yaratıp onlara odaklanmak mı yoksa genele seslendiğiniz ve seçicilerin sizi bulmasını beklediğiniz geleneksel kanallar mı?

Yapılması gereken geleneksel pazarlamayı ölmüş sayıp tek başına yeniyi yüceltmek değil güven eksikliği gibi sonuçlara neden olan hataların tespit edilip iyileştirilmesi ve dijital mecra ile geleneksel mecraların birbirini tamamlayıp destekleyeceği platformlar haline dönüştürülmesidir.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.