Online Nitel Pazar Araştırmaları

market-research

Online Nitel Araştırmalar, nicel araştırmalar kadar gelişim gösterememiştir. Bunun en büyük nedeni, İnternet gibi araştırmacı ve katılımcı arasına fiziksel mesafe koyan bir teknoloji üzerinden, araştırmacının merkezde olduğu bir çalışmanın yapılması önündeki fiziki engellerdir. Bu engeller geleneksel nitel araştırmalarla online olanlar arasında bir kalite sorununu da gündeme getirmektedir. Buna ek olarak, online nitel araştırmalar, nicel olanlara oranla maliyet ve hız yönünden büyük bir avantaj sağlamamaktadır.

Online nitel pazar araştırmaları çoğunlukla geleneksel nitel pazar araştırmalarının dijital mecralara uyarlanmalarından oluşur. Online odak grupları, duyuru tahtası grupları, e-posta grupları, online paralel derinlemesine görüşmeler, fiziksel grupları uzaktan gözleme gibi teknikler en sık kullanılanlardır.

Online nitel araştırma çalışmalarındaki asıl ayrım, eşzamanlı ve eşzamanlı olmayan teknikler arasındadır. Örneğin online odak grupları yöntemi eşzamanlı (gerçek zamanlı olarak da kullanılır) bir tekniktir. Yani araştırmacının ve katılımcının aynı anda İnternette olmasını gerektirir. Bu teknik, yüz yüze ya da telefonla yapılan odak grupları çalışmasının bir benzeridir. Eşzamanlı olmayan teknikler ise araştırmacı ve katılımcının aynı anda İnternette olmasını gerektirmez. E-posta grupları ve duyuru tahtası grupları gibi teknikleri kapsayan eşzamanlı olmayan yaklaşımlar daha fazla tercih edilmektedir. Eşzamanlı olmayan yaklaşımlar araştırmacıya dikkate alma, derinlikli düşünme ve düşüncelerini olgunlaştırma olanağı verir.

Online nitel araştırmalardaki eğilimin, özellikle 2010’lu yıllarla birlikte sosyal medya alanına kaydığı görülmektedir. Sosyal medya online nicel araştırmalar için büyük olanaklar ve fırsatlar taşıyorsa da, henüz yeterince gelişim kaydedememiş nitel araştırmalar için çok daha uygun bir dijital mecra haline gelmektedir. Online odak gruplarının, sosyal medya mecraları üzerinden, araştırmacı ile katılımcılar arasında hızlı ve alternatif bir içgörü kazanma yolu açtığına tanık olmaktayız. Çoğu online nitel araştırma, gün geçtikçe daha fazla oranda sosyal medyanın kullanıldığı pazar araştırmalarının kapsamına girmektedir.

paylaşmak ne güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.