5 Adımda Midjourney ile Görsel Oluşturmak*

yazan: Özgür Kurtuluş

En popüler yapay zeka uygulamalarından biri olan Midjourney’i kullanmanın heyecan veren tarafı, çizim yapma ya da grafik tasarlama yetenekleri olmayan insanların hayallerindeki görseli üretebilmesine olanak tanıması. Bu görsel yağlı boya bir tablo, fotorealistik bir illüstrasyon ya da bir fotoğraf olabilir. Gelecekte ya da geçmişteki bir sahneyi canlandırabilir. Bir web sitesi ya da bir afiş tasarımı da olabilir. Aklınıza ne geliyorsa…

Kendini “bağımsız bir araştırma laboratuvarı olarak tanımlayan ve insan türünün hayal gücünü genişleten yeni ortamlarda keşfetmeyi” amaçlayan Midjourney, kullanıcıların hayal güçlerini kelimelere dökebildikleri ölçüde istedikleri görselleri oluşturabilmelerine olanak tanıyor.

Midjourney’u kullanarak AI tarafından oluşturulmuş görseller üretmek için sadece Midjourney’e kayıt olmak yeterli olmuyor. Discord’u da kullanmanız gerekli. Ancak yapılacak işlemler oldukça basit. .

Önce, Midjourney‘nin web sitesinde kaydolun. Daha sonra Discord’a giriş yapın. Her ikisi için de Google hesabınızı kullanabilirsiniz.

  1. Midjourney Discord’a katıldıktan sonra bir sunucu seçin, başlamak için en iyi seçenek “newbies” odalarıdır (sunucularıdır). Birçok kullanıcının yaptığı çalışmaları aşama aşama görmek mümkün olduğu için bu odalar oldukça öğretici ve ilham vericidir. Ayrıca “welcome” odası yeni kullanıcılar için rehberler ve yönlendirmeler içerir.

2. Alt taraftaki sohbet kutusunu seçin ve “/imagine” komutunu yazarak ‘Enter’a basın. İçinde ‘prompt’ yazan bir kutucuk açılacaktır.

3. Oluşturmak istediğiniz görselin tanımlamasını bu kutucuk içine yazın ve ‘Enter’a basın. Ne kadar detay verirseniz kafanızdaki görsele o kadar yaklaşabilirsiniz. Tanımlama için ChatGPT’den de faydalanabilirsiniz. ChatGPT’ye yapay zeka için detaylı bir görsel tanımlaması yazdırabilirsiniz.

4. Botun çalışması için birkaç dakika bekleyin ve verdiği yönlendirme mesajlarını gözlemleyin. Birkaç dakika sonra size 4 farklı varyasyon önerecektir.

5. Resimlerin altındaki düğmeleri seçerek varyasyonlar oluşturun veya resmi büyütün – V (ve daha sonra fotoğrafın numarası) varyasyon için ve U büyütme için.

Bu şekilde varyasyonlar ve tek bir tanımlama ile onlarca görsel oluşturabilirsiniz. Basit değil mi? Da Vinci hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak Midjourney şu anda sadece Beta aşamasında olduğundan her seferinde mükemmel sonuçlar beklemeyin. Herkesin ürettiklerini görme imkanı büyük bir ilham kaynağıdır ve Midjourney topluluğu her gün bir tema seçerek bunun üzerinden görseller üretmektedir.

* How to use Midjourney adlı yazıdan ChatGPT yardımıyla çevirdim.

İlgili Yazılar

1 yorum

Mustafa 18 Şubat 2024 - 17:50

Merhabalar, makalelerimde kullanmak üzere görsel yaptırmak istiyorum. Bazı yapay zeka programlarını inceledim ama programları öğrenmek için fazla vaktim yok. Bu konuda yardımcı olur musunuz? veya yardımcı olabilecek birilerini tanıyor musunuz?

Yanıtla

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.