Ay Polisi

yazan: Özgür Kurtuluş

Bilim kurgu denince genellikle akla dev binalar arasında dolaşan uçan otomobiller, yıkıcı silahlar, dev uzay gemileri, oradan oraya ışınlanan insanlar, zaman makineleri gelir. Tabi eğer medeniyetin sona erdiği bir distopyadan bahsetmiyorsak. Ay Polisi ise bunlardan hiçbiri değil. Hatta bir gelecek ütopyası ile distopyasının tam ortasında bir yerde durduğu bile söylenebilir. Şaşırtıcı derecede sade, durgun hatta melankolik ve komik bir bilimkurgu grafik roman söz konusu.

Guardian gazetesinin karikatüristlerinden Tom Gault tarafından çizilen Ay Polisi (Mooncop), nüfusu giderek azalan bir ay kolonisinde yaşayan bir polisin günlük rutinini anlatıyor. Artık pek kimsenin yaşamak istemediği kolonide, polise de yapacak pek birşey kalmamış. Karakterimiz, babasından saklanan bir genç kız, kaybolan bir köpek, müzeden kaçan bir otomat gibi sıradan vakalarla uğraşıyor. Neredeyse her gün bir öncekinden daha sessiz ve biraz daha yalnız.

Gauld söyleşilerde karakterlerini tasarlarken 1960’lı yıllardaki teneke oyuncaklardan ilham aldığını söylüyor. 2001: A Space Odyssey ve Star Wars gibi klasik bilim kurgulardan etkilendiğini ancak bu filmlerdeki anlatıyı ters yüz etmek istediğini anlatıyor. 2001: A Space Odyssey’nin 20 yıl sonrasını anlatmak istedim diyor. Star Wars etkisi grafik romanın en çarpıcı karakteri olan, ayda pek de işlevi olmayan tekerlekleri yüzünden her yere taşınması gereken, iyi niyetli, yardımsever bir droid olan terapi robotunda kendini gösteriyor.

Gauld, minimalist panelleri ve seyrek sade diyaloglarıyla terk edilmiş bir kasaba hikayesi anlatıyor. Aslında birçok küçük ayrıntıyla bezenmiş, üzerinde çokça düşünüldüğünü belli eden paneller öylesine sessiz ki, sayfalar arasında geziirken varoluşsal bir melankoliye kapılmamak elde değil. Bu kadar sade bir akış içinde bu kadar yoğun duygu yaratabilmek ise gerçek bir ustalık. Okunmaktan çok düşündürmeyi amaçlayan bir çizgi roman. Heyecan ve umut vaadi taşıyan uzayın kolonizasyonu mitini ters yüz ederek okuyucuyu sıkıcı bir gerçeklikle gülümsetiyor.

Ay Polisi ‘müthiş’ olmadan da büyüleyici olmayı başarıyor.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.