Castlevania Nocturne: Vampirler ve Devrim

yazan: Özgür Kurtuluş

Castlevania , aynı adlı Konami video oyunu serisine dayanan, Netflix’de yayınlanan, yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi. Bugüne kadar yapılan en iyi oyun uyarlaması olduğunu iddia etmek abartılı olmaz. 2017-2021 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlanan dizi Netflix’in en iyi orjinal anime serilerinden biri olarak görülüyor. “Castlevania 3 Dracula’s Curse” oyununa dayanan seri; Dracula’nın karısının insanlar tarafından cadı olarak yanlışlıkla yakılmasının ardından tüm insanlığa karşı beslediği öfkeyi konu alıyor. Dracula’nın intikamını almak için ordusunu harekete geçirmesiyle, vampir avcısı Belmont ailesinin son varisi Trevor Belmont, büyücü Sypha ve Dracula’nın yarı insan oğlu Alucard Dracula güçlerini birleştirerek Dracula’yı durdurma görevini üstleniyorlar.

Powerhouse Animation Studios tarafından üretilen, el işçiliği ile yapılan animasyonun arka planları parlak Gotik bir atmosfer oluşturan ayrıntılarla dolu. Duvarlara uğursuz gölgeleri düşen meşalelerden, uzun dövüş sekansları boyunca dökülen kanların kırmızı parıltılara kadar ayrıntılar animasyonun görsel tasarımını zenginleştiriyor. Castlevania’nın dövüşleri, ani hareket patlamalarıyla yavaş çekimlerin dengeli bir dansına benziyor. Her sezon bir öncekinden daha iyi bir görselliğe sahip.
Castlevania’nın yönetmen koltuğunda Sam Deats oturuyor. Seslendirme kadrosunda Graham McTavish (Dracula), Richard Armitage (Trevor Belmont), James Callis (Alucard) ve Alejandra Reynoso (Sypha Belnades) gibi isimler yer alıyor. 15. Yüzyılda geçen hikaye, vampirler, iblisler, büyü, kilisenin yozlaşması ve ortaçağın karamsarlığını yansıtan onlarca ayrıntıyla bezeli. Hızlı kesmelerle sunulan akıcı dövüş sahnelerinde hiç de cimri davranılmamış. Müzikler, oyun serisinden alınan ikonik parçaları içerirken, yeni besteler de eklenmiş.

4 sezon, 32 bölümlük serinin tamamlanmasının ardından bu ay Netflix, “Castlevania Nocturne” adlı yeni bir serinin ilk 8 bölümünü yayınladı. Dizi, ilk seriden yaklaşık 400 yıl sonra 18. Yüzyılın sonunda, devrim dalgasının Fransa’yı sardığı bir dönemde geçiyor. Vampir avcısı Belmont Ailesi’nin kalan son üyelerinden Richter Belmont’un aile mirasını koruma ve dünyaya hükmetme arzusuyla yanıp tutuşan bir vampir tiranını engelleme çabalarını konu alıyor. Clive Bradley tarafından “Castlevania X: Bloodlines” ve devam oyunu “Symphony of the Night”tan esinlenerek yazılan senaryoyu bu kez Kevin Cote ve Sam Ditz yönetmiş. Seslendirmenler arasında, Zane McClarnon, Sophia Skelton, Natasha Kinski, Edward Blumel, Richard Dormer gibi isimler bulunuyor.

Castlevania Nocturne evreninde Fransız Devrimi, yoksul köylülerin krala ve aristokrasiye baş kaldırısı olarak yaşanmıyor. Alternatif fantastik bir tarih oluşturularak, ölümlüleri manipüle eden Drolta Tzuentes (Elarica Johnson) gibi hortlaklar, güce aç Başrahip (​​Richard Dormer) gibi bencil insanlar ve tüm baskıcı sistemi ortadan kaldırmak isteyen Maria (Pixie) gibi büyücüler arasındaki bir savaş. Fransa, aristokrasinin vampirleştiği, vampir aristokratların istila ettiği bir ülke olarak tasvir ediliyor. Hikaye, Fransa’yı sadece bir toplumsal ayaklanmanın sancıları içindeki çökmekte olan bir monarşi olarak değil, aynı zamanda kendi ülkesinde demokrasiye yönelen sömürge bir ulus olarak da sunmasıyla özgün. Halkın ayaklanması karşısında, karşı-devrimciler “vampir mesih” dedikleri tanrısal bir güçten yardım almaya çalışırken; Richter Belmont direniş savaşçısı Maria Renard (Pixie Davies) ile birlikte eşitsizlikle mücadele etmek için ölümcül kırbaç becerilerini kullanıyor.

Castlevania Nocturne, orjinal sezondan daha yetkin bir görsel dile sahip. Muhteşem gölgelendirmeler, karakter ifadeleri ve gotik manzaralarla kendine has bir görsellik kazanıyor. Karakterler, geçmişleri ile birlikte sunulduğunda daha derin ve duygusal kimliklere kavuşuyor. Haitili büyücü Maria’nın yanı sıra, Dört Kutsal Canavar’ın yeniden tasarlanmış versiyonlarını kullanarak dövüşen Maria ve şarkıcı Edouard (Sydney James Harcourt) gibi karakterler hikayenin katmanlarını artırıyor.
Sonuç olarak, “Castlevania: Nocturne” hem oyun hayranları hem de animasyon severler için izlenmesi gereken bir dizi. Hem sanatsal değeri hem de eğlence faktörü yüksek. Genellikle video oyun uyarlamaları eleştirmenler ve izleyiciler tarafından olumsuz karşılanırken, “Castlevania: Nocturne” hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu yorumlar aldı. Dizi, hikayesinin derinliği, karakter gelişimi ve sanatsal sekansları ile öne çıkıyor.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.