Cehennemden Gelen Kız

yazan: Özgür Kurtuluş

Hell Girl ya da Japonca orjinal isminin (Jigoku Shōjo) tam çevirisiyle Cehennemden Gelen Kız Japonya TV’lerinde 2006-2008 tarihleri arasında gösterilen bir anime (japon çizgi filmi) serisi. Her bölüm tek bir hikayeden oluşuyor. Animelerin genel eğilimine uygun olarak çoğunlukla 13-14 yaşındaki öğrencilerin başından geçen, okul içinde ve çevresinde gelişen olayları konu alıyor.

hellgirl_01

Her bölümün başında bölüm karakterimizi tanıyoruz. Karakterimiz her zaman büyük bir kötülüğe maruz kalan bir kız ya da oğlan. Kötülük, kimi zaman okul arkadaşından, bir öğretmenden ya da tanıdık birinden geliyor. Karakterimiz o kadar kötülük görüyor ki canına tak ediyor ve okul içinde bir efsane gibi yayılan Hell Girl’ün web sitesine giriyor. Burada tek yapması gereken gece tam on iki de kendisine kötülük yapan kişinin ismini web sitesindeki başvuru alanına yazması ve ‘tamam’ı taklaması. Birkaç dakika içinde Hell Girl çağrıyı alıyor karakterimizi ziyaret ediyor ve bir sözleşme öneriyor. Bu sözleşmeye göre Hell Girl hemen kötü kişiyi alıp cehenneme götürecek, ancak bunun karşılığında onu cehenneme gönderen karakterimiz de eceliyle öldüğü zaman cehenneme gidecek. Oldukça zor bir karar. Ya hayatta cehennem ya da öldükten sonra… Elbette karakterimiz hemen karar veremiyor. Hell Girl’den aldığı rulo halindeki kağıdın kurdelesini çözdüğünde sözleşmeyi kabul etmiş sayılıyor. Olaylar gelişiyor kötülük devam ediyor ve karakterimiz artık dayanacak gücü kalmadığında (kimi zaman öldürülmek üzereyken), kurdeleyi çözmek durumunda kalıyor. Hell Girl’ün gelip kötü kişiyi alması ve cehenneme götürmesiyle bölüm sona eriyor.

hellgirl_04

Her bölüm aynı izlek etrafında gelişse de hikayeler (en azından ilk sezon için) tekdüze değil, aksine karakterle özdeşleşmeyi ve gerilimi her defasında sağlayabiliyor. Gerilimin artmasında kullanılan müziklerin de önemli payı var. Introdaki neşeli jingle müziğini saymazsak kullanılan müzikler gerilim yaratmada oldukça başarılı. Elbette gerilimin ana unsuru kötülük gören karakterin karar anı. Cehenneme gitmek pahasına birini öldürmek ve cehenneme göndermek kolay verilen bir karar olmasa gerek. Ancak kötülüğü öyle yoğun ve öyle farklı biçimlerde görüyorsunuz ki karakterin verdiği karar sırıtmıyor. Animasyonlar standart bir animenin üzerinde hareketli ve renk ve gölge kullanımı çok iyi. Özellikle Hell Girl’ün ortaya çıktığı ve kötü karakteri cehenneme götürdüğü sahnelerdeki grafik animasyonlar göz alıcı renklere ve yaratıcılığa sahip.

hellgirl_05

Hikâyenin asıl kahramanı Ai Enma namı diğer Hell Girl hakkında ise en ilk sezonda fazla doyurucu bilgi verilmiyor. Ancak diğer sezonlarda geçmişini ve neden orada olduğunu anlayabiliyoruz. Ai Enma’nın büyükannesiyle birlikte zamanın olmadığı (bir sürekli gün batımı) arafta yaşıyor, yaşayanlar ve ölüler arasında dolaşabiliyor ve cehenneme giden uzun nehirde kayığı o kullanıyor. Uzun siyah saçları, kırmızı gözleri ve soluk yüzüyle Enma insanda dehşetten çok hüzün uyandırıyor. Çiçeklerle kaplı ölümcül kimonosu insanı korkutmuyor ama büyülüyor. Değişmeyen yüz ifadesinden geçmişinde çok büyük acılar yaşadığını ve her zaman hüzünlü olduğunu tahmin edebiliyorsunuz.

hellgirl_02

Ai Enma’ya yardımcı olan üç karakterler daha var: Wanyūdō, Ren Ichimoku, Hone Onna. Herbirinin farklı bir hikâyesi, farklı güçleri ve görevleri var. Özellikle kötü kişiyi cehenneme alırken bu güçlerini kullanıyorlar. Zaten animenin hem dramatik hem de gerilim anlamında en yüksek noktası, kötü kişinin cehenneme alınma sahneleri oluyor. Animasyon bu sahnelerde çok daha yaratıcı kullanılarak, gerçeküstü sahneler oluşturuluyor.

hellgirl_03

Popüler olmuş her anime gibi Hell Girl’ün de manga (Japon çizgi romanı) yayınları ,televizyon filmleri (animasyon değil gerçek görüntülerle) yapılmış. Ancak anime serisi kadar büyük bir başarı yakalayamamış. Bununla birlikte dizinin soundtrack olarak yayınlanan müzikleri oldukça başarılı. Jigoku Shōjo Futakomori tarafından yapılan müzikler, sadece animeyi izlerken değil, tek başlarına da rahatlıkla dinlenebiliyor. Özellikle korku temalı müzikler görevlerini çok iyi yapıyor.


Ocak, 2012

İlgili Yazılar

1 yorum

hellfire 11 Aralık 2011 - 12:15

bu animeyi izlemiştim gerçekten başarılı gerçek bir anime severim hellsingten sonra sevdiğim anime ikinci sezonunu izlemekteyim ancak o küçük kız da neyin nesi hala anlayamadım yaww.. =)

Yanıtla

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.