ChatGPT İle Yapabileceğiniz 11 Şey*

yazan: Özgür Kurtuluş

ChatCPT son haftaların popüler uygulaması. Yapay zeka teknolojisinin şimdilik en ileri örneklerinden birisi. ChatGPT’nin hangi alanlarda kullanıldığına yönelik araştırma yaparken güzel bir yazıya denk geldim ve onu ChatGPT ve biraz da Google Translate (ki o da bir yapay zeka teknolojisi) yardımıyla hızla çevirdim. (20 dakikamı aldı). ChatGPT OpenAI tarafından geliştirilen bir tür dil modeli. Bu model büyük veri kümelerinde eğitiliyor. Öncesinde gelen kelimeler bağlamında diziliş temelinde bir sonraki kelimeyi tahmin ederek insan gibi metinler üretme kabiliyetine sahip. Bugüne kadar geliştirilen en güçlü dil işleme modellerinden biri olan ChatGPT hemen her dilde karşılık verebiliyor. Henüz Türkçe kullanımı İngilizce kadar gelişmiş olmasa da, ilerleyen zamanlarda daha fazla Türkçe kullanıldıkça gelişeceği biliniyor. iyi okumalar…


Son birkaç yılda yapay zeka teknolojisinde önemli gelişmeler yaşadık. Yapay zeka destekli metin oluşturma araçları, anahtar kelimelerle görseller üretme ve müzik eserleri yaratma vs. uygulamaları hepimizi oldukça şaşırtıyor. Son haftalarda popüler olan yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT, bize yapay zeka teknolojisinin potansiyeline dair önemli veriler sağlıyor.

ChatGPT’yi duyduysanız ancak bunun pratikte nasıl kullanılabileceğinden tam olarak emin değilseniz, ChatGPT’yi kullanabileceğiniz 11 yolu ele aldık.

ChatGPT’nin ne olduğunu bilmiyorsanız veya tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, kısaca açıklayalım. ChatGPT, sorduğunuz hemen hemen her soruyu yanıtlayabilen, konuşmaya dayalı bir yapay zeka sohbet robotudur. Bunu Google Arama olarak düşünebilirsiniz, ancak Google’ın yaptığı gibi size aradığını anahtar kelime ile ilgili sayfalarca bilgi kaynağı bağlantısı sunmaz. Tıpkı bir insanın bir soruya cevap vermesi gibi bilgileri konuşma biçiminde ve yapılandırılmış bir biçimde sunar. Ayrıca, hemen hemen her alanda sorulara cevap verebilir. Bilim, matematik, din, spor, siyaset – ne isterseniz.

ChatGPT’nin yetenekleri ve potansiyeli ile ilgili birçok fikir uçuşuyor. Peki şu anda ChatGPT ile ne yapılabilir? İşte chatGPT için şu an deneyebileceğiniz 11 günlük kullanım.

1. İş Başvurusu için Hızla Özelleştirilmiş Bir Özgeçmiş ve Ön Yazı Yazın

Şu anda iş arıyorsanız, iş başvuru sürecinin en yorucu kısımlarından biri, başvurduğunuz her iş ilanı için kişiselleştirilmiş bir özgeçmiş ve ön yazı yazmaktır. . ChatGPT, çevrimiçi bir özgeçmiş oluşturmanın en hızlı yollarından biridir . Her iş ilanına özel bir özgeçmişi ve ön yazıyı birkaç saniye içinde tamamlayabilirsiniz.

ChatGPT’den bir teknoloji yazarı iş başvurusu için bir özgeçmiş yazmasını istedik ve işte sonucun bir kısmı.

Bu resim için metin sağlanmadı

Ayrıca bir moda tasarım firmasındaki web geliştirici işi için bir ön yazı hazırlamasını istedik.

Bu resim için metin sağlanmadı

2. Orijinal Şakalar Bulun

Biraz eğlence olmadan hayat nedir? İyi bir espri arıyorsanız ya da arkadaşlarınızı etkilemek için komik bir şaka tasarlamak istiyorsanız, ChatGPT sizin için kullanışlı olabilir. Elbette, yapay zeka sohbet robotları komedyenler kadar yaratıcı değil (henüz). Ancak her gün espri potansiyelini arttırdığını da söyleyebiliriz.  ChatGPT’den bize Apple ve katlanabilir akıllı telefonlar hakkında bir fıkra anlatmasını istedik; sonuç aşağıda:

Bu resim için metin sağlanmadı

3. Karmaşık Konuları Anlayın

Bazen, karmaşık bir konuyu Google’da aramak size net bir kavrayış sağlamaz. Solucan delikleri, karanlık madde ve tüm o baş döndürücü fizik teoriler gibi konuları düşünün. Veya belki de anlamadığınız veya kurallarının anlamsız olduğu tuhaf bir spor hakkında bilgi edinmek istiyorsunuzdur. ChatGPT, bu tür karmaşık konuları terminoloji kullanmadan basit terimlerle açıklayabilir.  ChatGPT’den “5 yaşındaymışım gibi solucan deliğini açıkla” dediğimizde sonuç aşağıdaki gibi oldu:

Bu resim için metin sağlanmadı

İnterneti de 5 yaşında bir çocuğa anlatır gibi açılamasını istedik:

Bu resim için metin sağlanmadı

4. Zor Matematik Problemlerini Adım Adım Çözün

Karmaşık cebir problemleri ChatGPT’nin özellikle iyi olduğu bir alan. En doğru sonuçları elde etmek için sorunun mümkün olduğunca açık ve öz bir şekilde sorulması gerekiyor. ChatGPT’den basit ama şaşırtmalı bir matematik problemini yanıtlamasını istedik ve işte sonuç:

Bu resim için metin sağlanmadı

5. İlişki Önerisi Alın

ChatGPT, herhangi bir yapay zeka sistemi gibi, duyguları tam olarak anlayamaz. Ancak yine de arkadaşlar, aile ve sevdiklerinizle ilişkileri yönetmek için yararlı ipuçları sağlayabilir. Doğru yönlendirmelerle , kişisel terapistiniz veya ilişki uzmanınız olabilir. Her şeye burnunu sokan bir sevgiliyle başa çıkmak için ChatGPT’den yardım istedik ve işte söyledikleri:

Bu resim için metin sağlanmadı

Ayrıca, telefonundaki mesajları gizlemek için aşırı dikkatli davranan bir kız arkadaş ile nasıl başa çıkılacağını da sorduk ve işte söyledikleri:

Bu resim için metin sağlanmadı

6. Neredeyse Her Türde Şarkı Sözleri Yazın

ChatGPT’nin en güçlü yönlerinden biri “öğrenilmiş yaratıcılığıdır”. Bazı yapay zeka çözümlerinden farklı olarak ChatGPT, yalnızca ruhsuz robotik kavramlarla ilgilenmez. Ayrıca şarkı sözleri yazmak da dahil olmak üzere yaratıcı çabalarda ustadır. Hemen hemen her müzik türünde yazabilirsiniz. ChatGPT’den Elon Musk hakkında bir rap şarkısı yazmasını istedik ve yanıtının bir kısmı şöyle:

Bu resim için metin sağlanmadı

Belki Grammy kazanamaz ama iyi bir rapçinin elinde bir yerlere varabilir.

Bu resim için metin sağlanmadı

7. Kod Yazın, Hata Ayıklayın ve Açıklayın

İster deneyimli ister acemi bir programcı olun, yazdığınız kodlarda birkaç hatayla karşılaşmanız kaçınılmazdır. ChatGPT, kodunuzdaki sorunları azaltmanıza yardımcı olabilir ve yanlış yerleştirilmiş bir virgül aramak için saatlerce uğraşmanıza gerek kalmaz.  Ayrıca işlevsel kod parçacıklarının tüm bloklarını sıfırdan yazabilirsiniz. Ancak, ChatGPT kodunu işinizle ilgili bir üretim sunucusuna yüklemek henüz iyi bir fikir olmayabilir. ChatGPT’den PHP’de basit bir form işleme betiği yazmasını istedik ve işte sonuç:

Bu resim için metin sağlanmadı

Ayrıca bir JavaScript kodundaki hatayı bulmasını da istedik:

Bu resim için metin sağlanmadı

8. Birden Fazla Dilde İçerik Oluşturun

Daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen bir içerik oluşturucuysanız, ChatGPT birden fazla dilde içerik oluşturmak için inanılmaz derecede yararlı olabilir. Elbette, Google Translate var, ancak bir dilde yazıp diğerine çevirmek, pek çok bağlamın ve dile özgü tonların kaybolabileceği anlamına geliyor. ChatGPT, doğrudan birkaç dilde içerik oluşturabilir. Çince, İspanyolca, Fransızca… ChatGPT’den İngilizce ve Çince bir şiir yazmasını istedik ve işte sonuç:

Bu resim için metin sağlanmadı

9. Bir İş Görüşmesine Hazırlanın

Çeşitli alanlardaki zengin bilgi birikimiyle ChatGPT, bir iş görüşmesine hazırlanmanıza yardımcı olacak en iyi yapay zeka araçlarından biridir. Bir iş görüşmesinde varsayımsal senaryolar, olası sorular, olası sorulara akıllı yanıtlar ve diğer pek çok yararlı görüşme hazırlık ipucu oluşturmak için ChatGPT’yi kullanabilirsiniz. Bir görüşme sırasında varsayımsal bir durum oluşturduk ve ChatGPT’den yardım istedik. İşte sonuç:

Bu resim için metin sağlanmadı

10. İstediğiniz Her Konuda Blog Yazıları Yazın

Blog yazılarınızı kendinizin yazmanızı şiddetle tavsiye etsek de ChatGPT, en karmaşık konularda bile çeşitli makaleler yazabilir. Ya da yazdığınız yazıda kullanabileceğiniz bölümler üretebilir. ChatGPT’den Donald Trump hakkında bir yazı yazmasını istedik ve işte sonuç:

Bu resim için metin sağlanmadı

11. Bir Sohbet Arkadaşı

Sonuçta ChatGPT bir AI sohbet robotudur. Neredeyse sonsuz kullanım alanlarına rağmen, konuşacak birine (veya bir robota) ihtiyaç duyduğunuzda ChatGPT sizin için çok uyumlu bir sohbet arkadaşı olabilir.

Bu resim için metin sağlanmadı

ChatGPT, inanılmaz derecede karmaşık bir yapay zeka sohbet robotu olsa da yine de hatalar yapabilir. Henüz BETA aşamasında olduğunu da unutmamak gerekir.  Hatalı bilgi sağlama oranı endişe verici olmasa da, ChatGPT’yi kullanmadan önce sağladığı bilgileri doğrulamak önemlidir.

Bir önlem olarak, ChatGPT tarafından oluşturulan bilgileri kapsamlı bir doğrulama yapmadan kritik iş, sağlık veya finansal kararlar almak için kullanmayın. ChatGPT gerçekten oyunun kurallarını değiştiren bir AI ürünü olsa da, kendini her gün geliştiren, devam eden bir projedir.

* Bu yazıyı https://www.makeuseof.com/things-you-can-do-with-chatgpt adresindeki yazıdan ChatGPT yardımı ile çevirdim. Dolayısıyla ChatGPT’den çeviri yaparken de faydalanabilirsiniz. Bu da 12 olsun:)

Bu resim için metin sağlanmadı

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.