Dijital Demokrasi Araçları: Agora Voting

yazan: Özgür Kurtuluş

Bir siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, sosyal ya da siyasi bir organizasyon için seçimler en önemli süreçlerden biridir. Oylama işlemleri genellikle zaman alıcı hazırlıklar, bütçe ve gönüllüler gerektirir. Agora Voting bu süreçleri kolaylaştırmayı amaçlayan, güvenli ve uygun maliyetli bir çevrimiçi seçim sistemi.  Bu yazılım, sosyal ve siyasi organizasyonların bir konuda karar verme, bir aday seçme ya da adayların listesini daraltma, öneriler arasında seçim yapma, parti veya organizasyon stratejilerini belirleme gibi konularda seçim süreçlerini organize etmesini sağlıyor.

Agora Voting ile seçim süreçleri sadece organizasyon içindeki üyelere değil, dışardaki kişilere de açılabiliyor. Bu, aday belirleme süreçlerine, parti seçmenlerinin ya da organizasyonun destekçilerinin de katılımını sağlamak için önemli bir özellik. Agora votin bir edemokrasi deneyimi sunarak, demokratik olma iddiasındaki bir parti ya da organizasyonun kurum içi demokrasisini geliştirmesine katkı sunuyor.

Agora Voting seçmenleri korumak için oyları bir merkez sunucuda topluyor. Oylar bu merkeze, seçmenlerin web tarayıcısında uçtan uca şifrelenerek geliyor. Oylar bu merkez sunucudan parti merkezine şifrelenmiş bir dijital oy pusulası olarak gönderiliyor. Şifreler sadece bu merkez sunucuda çözümlenebiliyor, dolaysıyla parti merkezi oyların içeriğini bilmiyor, sadece seçim sonuçlarını görebiliyor. Böylece seçmenlerin anonimliği güvence altına alınmış oluyor.

Agora Voting açık kaynaklı bir yazılım. SaS (Software as a Service) sistemine göre ücretlendiriliyor. Yani abonelik ücretleri kullanılan oy sayısına göre, aylık olarak belirleniyor. Agora Voting dünya üzerinde çok sayıda siyasi ve sosyal organizasyon tarafından etkin olarak kullanılıyor. Bunlardan en önemlisi İspanya’daki 3. Büyük parti olan Podemos. Podemos, düzenli olarak aday seçme süreçlerinde ve önemli siyasi konularda fikir almak ve kanaat oluşturmak için hem üyeleri hem de destekçilerine yönelik olarak Agora Voting’i kullanıyor.

 

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.