Dijital Demokrasi Araçları: Appgree

yazan: Özgür Kurtuluş

Siyasi partilerin ve organizasyonların en büyük sıkıntılarından birisi karar verme süreçlerinde yüksek düzeyde katılımı sağlayamamaları. Katılım sorununun birçok sebebi var. Bunlardan en önemlisi bir organizasyondaki zaman kısıtları sebebiyle kanaat önderlerinin ve yöneticilerin katılım süreçlerini baskı altına alması. Ön planda olmayan üyeler bu süreçlerden dışlanıyorlar ya da kendi fikirlerini söylemekten imtina ediyorlar. Partiler ve organizasyonlar üyelerinden veri toplayarak ve analiz ederek bir eğilim saptamaya çalışsalar da, bu çoğunlukla zaman alıcı ve maliyetli bir süreci gerekli kılıyor.

Appgree, bu problemi çözmeyi amaçlayan, bir siyasi organizasyonun her üyesinin sesini duyurabilmesine olanak tanıyan, çevrimiçi bir web yazılımı ve mobil uygulaması. İnsanların büyük gruplar içinde fikirlerini daha kolay ve hızlı bir biçimde ifade edebilmeleri, konuları müzakere edebilmeleri ve bir sonuca varabilmeleri için tasarlanmış. Uygulama içinde en çok destek bulan öneriler, tüm katılımcılardan rastgele seçilen örnek gruplara dağıtılıyor ve fikirler toplanıyor. Ardından gerçekleştirilen e-oylama ile müzakereler bir sonuca bağlanıyor. Appgree bu şekilde eşit katılımı kolaylaştırıyor, yaratıcı fikirleri teşvik ediyor, yapıcı tartışmalara olanak tanıyor ve etkili bir geri-bildirim süreci oluşturuyor.

 

Appgree cep telefonları veya bilgisayarlar üzerinden kullanılabiliyor. Kullanıcılar web sitesi üzerinden ya da uygulamayı telefonlarına indirerek bir hesap oluşturuyorlar. Tartışmalara katılmak için, üye olmak istedikleri her gruba katılabiliyorlar. Gruplarda katılımcı sınırlaması yok, milyonlarca kullanıcı tek bir grubun altında toplanabiliyor.  Bir grup oluşturulduktan sonra, bir öneri ya da soru gündeme geliyor ve tartışma için bir zaman aralığı belirleniyor. Çevrimiçi kullanıcılar bu süre zarfında kendi görüşlerini paylaşabiliyorlar ve çeşitli teklifler sunabiliyorlar. Katılamayan üyelerin teklifleri ise  bir sonraki aşamada değerlendirilebiliyor. Teklifler toplandıktan sonra, Appgree algoritması bunları tekliflerin sayısı ve aktif katılımcılarla ilişkili olarak değerlendiriyor. Rastgele seçtiği örnek gruplardan birkaç turda topladığı verilerle en çok desteklenen teklifleri belirliyor ve herkesin görebileceği şekilde yüzdeleri ile beraber sunuyor. Böylece birçok teklif/öneri içinde en çok desteklenenler ortaya çıkıyor.

İspanya’da bir siyasi parti olan Podemos, 2014’te ulusal bir toplantı sırasında Appgree’yi kullandı. 50.000’den fazla kişiye birçok teklif önerildi. Tekliflerden birkaç tanesi seçildi ve parti tarafından uygulandı.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.