Dijital Demokrasi Araçları: Loomio

yazan: Özgür Kurtuluş

Siyasi organizasyonlar çoğu zaman üyelerini aynı zamanda aynı yerde toparlamakta zorlanırlar. Yeterli çoğunluğu sağlayarak sık sık bir araya gelemedikleri için, politikalarını tartışmak, parti içi meseleleri karara bağlamak gibi konularda verimli çalışamazlar.  Loomio, coğrafi olarak dağınık üyelerin ortak politika tartışmalara ve karar verme süreçlerine katılmalarını sağlayan, toplu görüşmelere imkân veren çevrimiçi bir araçtır.  Kullanıcıların, öneriler sunmasına, önerilerin artılarını ve eksilerini tartışmasına ve sonuçta nihai önerilere oy vermesine imkân verir.

Loomio platformuna masaüstü bilgisayarlardan veya mobil cihazlardan erişilebilir. Kullanıcılar kayıt olarak, yeni tartışma gruplarına girebilir veya mevcut olanlara katılabilirler. Yeni bir grup başlatmak için grubun amacına uygun ve tartışılacak konuyu tam olarak yansıtan bir grup adı ve bir açıklama eklemek yeterlidir. Gruplara tüm üyeler katılabilir ya da sadece izinleri olan üyelerin katılabildiği özel gruplarda toplanabilir. Bir grupta, tüm üyeler belirli bir konu hakkında tartışmayı başlatabilir. Tartışma boyunca kullanıcılar yeni öneriler sunabilir ve öneri hakkında yorumlarını gönderebilir. Tartışmaya katılmayan ya da öneriye karşı çıkan üyelerden geri-bildirimler istenebilir, gerekçeleri sorulabilir. Gerçek hayattaki tartışmalara olabildiğince yaklaşmak için üyeler tartışmanın herhangi bir anında oylarını değiştirebilir. Oylamalar gerçek zamanlı yapılır.

Loomio’nun temel işlevleri ücretsizdir.  Daha gelişmiş işlevler için 30 günlük bir deneme süresinden sonra, üyelerden kendilerine uygun bir fiyatlandırma seviyesi seçmeleri istenir.

 

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.