Dijital Okuryazarlık ve İş Dünyasına Etkisi

yazan: Özgür Kurtuluş

Dijital okuryazarlık, genel olarak bireylerin dijital araçları ve platformları etkili bir şekilde kullanma, anlama ve değerlendirme yeteneğini ifade ediyor. Bu kavram, sadece bilgisayarları veya mobil cihazları kullanma becerisiyle sınırlı değildir; aynı zamanda dijital bilgiye erişim, bu bilgiyi eleştirel bir şekilde değerlendirme ve dijital içerik oluşturma yeteneğini de kapsıyor.

Çalışma hayatının dijital dönüşümünde dijital okuryazarlık kritik bir rol oynuyor. Günümüzde birçok iş süreci ve iş modeli dijitalleşiyor. Bu dönüşüm, işletmelerin daha verimli, esnek ve yenilikçi olmalarını sağlıyor ancak bu dönüşümün başarılı olması için çalışanların dijital araçları ve teknolojileri etkili bir şekilde kullanabilmesi gerekli. Dijital okuryazar bireyler, yeni teknolojilere daha hızlı adapte olabilir, dijital platformlarda daha etkili iletişim kurabilir ve dijitalleşen iş süreçlerine kolayca entegre olabilirler. Bu nedenle, dijital okuryazarlık, işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerinin temel bir bileşenidir ve rekabetçi kalmak için gerekli bir yetenektir.

Geçen hafta, Dijital Dönüşüm Uzmanı Filiz Güleç Kutlu’nun “Dijitalleşen Dünyada (…)” adlı podcast programına konuk oldum. Filiz Hanım ile dijital okuryazarlığın kavramsal tanımlarını, iş hayatına etkisini, dijitalleşme ile birlikte iş hayatına giren “kitlesel amatörleşme” ve ” bilgi işçiliği” kavramlarını ve Türkiye’de dijital okuryazarlığın durumunu konuştuk.

Podcasti aşağıdaki platformlardan da dinleyebilirsiniz.
Soundcloud: Dijitalleşen Dünyada (…)
Apple Podcast: Dijitalleşen Dünyada (…)
Google Podcast: Dijitalleşen Dünyada (…)

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.