İşlerin Geleceği Raporu 2023

yazan: Özgür Kurtuluş

Dünya Ekonomik Forumu tarafından Mayıs ayında yayınlanan “İşlerin Geleceği Raporu, 2023”, mevcut işlerin yaklaşık dörtte birinin (%23) önümüzdeki beş yıl içinde değişeceğini ve işlerin %2’sinin kaybolacağını öngörüyor. 803 şirketten alınan verilere göre, işverenlerin 673 milyon işe karşılık gelen veri seti içinde 69 milyon yeni işin ortaya çıkması, 83 milyon işin ortadan kalkması bekleniyor. Bu da istihdamın %2’sine denk gelen 14 milyon iş kaybı demek.

Yeşil geçiş, ESG standartları ve tedarik zincirlerinin lokalizasyonu gibi makrotrendler, iş büyümesinin öncüsü olarak öne çıkarken, yüksek enflasyon, yavaş ekonomik büyüme ve arz kıtlığı gibi ekonomik zorluklar en büyük tehditleri oluşturuyor. İlerleyen teknoloji ve artan dijitalleşme, işgücü piyasasında önemli bir dönüşüme neden olacak ve toplamda iş yaratımında net bir artış olacak.

Dijitalleşme tarafından yönlendirilen otomasyonun hızlı bir şekilde artması, en hızlı büyüyen rollerin değişmesine neden oluyor. Büyük veri, işleri yaratan teknolojiler arasında en üst sırada yer alıyor ve anket yanıtlayanların %65’i ilgili rollerde iş büyümesini bekliyor. Veri analistleri ve bilim adamları, büyük veri uzmanları, yapay zeka, makine öğrenimi uzmanları ve siber güvenlik profesyonellerinin istihdamı, 2027 yılına kadar ortalama %30 artacak. Anket yapılan şirketlerin %42’si önümüzdeki beş yılda işçileri yapay zeka ve büyük veriyi kullanmaya eğitmeyi öncelikli hale getireceklerini belirtiyorlar. Öncelikli önem sırasında analitik düşünme (%48) ve yaratıcı düşünme (%43) gibi özelliklerin ardından gelirken, dijital ticaret işleri, yaklaşık 2 milyon yeni etkin iş pozisyonu yaratacak.

Aynı zamanda, teknoloji ve dijitalleşmenin etkisiyle en hızlı düşen iş pozisyonları, banka memurları, kasiyerler ve veri giriş görevlileri gibi sekreterya veya yazı işleri rolleri olacak.

Rapora göre, görevlerin otomatikleştirilmesi beklentisi son üç yılda değişmedi ve şu anda görevlerin yaklaşık üçte biri (34%) otomatikleştiriliyor. Anket yapılan şirketler, ileri otomasyon için beklentilerini 2027’de görevlerin %42’si olarak revize etti, bu, 2025 beklentilerine göre görevlerin %47’sine göre daha düşük.

Ancak, fiziksel ve manuel işlerin makineler tarafından yerine getirilmesine ilişkin beklentilerin azalmasına rağmen, akıl yürütme, iletişim kurma ve koordinasyon gibi özelliklerin gelecekte daha fazla otomatikleşeceği bekleniyor. Potansiyel algoritmik yer değiştirmenin temel sürücüsü olan yapay zeka, anket yapılan şirketlerin neredeyse %75’inin benimsemesinin beklendiği ve %50’sinin iş yaratması ve %25’inin iş kaybı yaratması beklenen yüksek değişimlere yol açması bekleniyor.

Yeşil geçiş ve iklim değişikliği önleme yatırımlarının yanı sıra sürdürülebilirlik konularına yönelik artan tüketici farkındalığı, endüstri dönüşümünü ve iş piyasasında yeni fırsatların açılmasını sağlıyor. En güçlü net iş yaratma etkilerinin, işletmelerin yeşil geçişlerini kolaylaştıran yatırımlardan kaynaklanması bekleniyor ve katılımcıların yarısından fazlası bu beklentiyi taşıyor. Ülkeler daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı ararken, yenilenebilir enerji mühendisleri ve güneş enerjisi kurulum ve sistem mühendisleri gibi roller yüksek talep görecek.

Yatırım, daha geniş sürdürülebilirlik rollerinde de büyümeyi sağlayacak, örneğin sürdürülebilirlik uzmanları ve çevre koruma profesyonelleri gibi roller %33 ila %34 arasında büyüyecek, yaklaşık 1 milyon iş yaratımına karşılık gelecek.

Öte yandan, yapay zekanın iş piyasasında yaratabileceği olumsuz etkiler de inceleniyor. Çalışanlar yapay zekanın iş piyasasında neden olduğu karmaşık sorunlarla karşı karşıya kalacak ve bu nedenle iş eğitimi ve yaşam boyu eğitime odaklanılması gerekiyor. Verilere göre, 2027’ye kadar veri analistleri, yapay zeka uzmanları ve siber güvenlik uzmanları gibi dijitalleşmeye bağlı olan işlerde yüzde 30’luk bir artış bekleniyor. Buna ek olarak, dijital ticaret de en büyük iş artışını sağlayacak sektörlerden biri olacak. Ancak dijitalleşme ve teknolojik gelişme aynı zamanda banka memurları, veri giriş elemanları ve kasada çalışan kişiler gibi bazı işlerin de kaybolacağı anlamına geliyor.

Sonuç olarak, rapor iş piyasasındaki değişikliklerin devam edeceğini ve işverenlerin çalışanlarını eğitime ve yeniden eğitime tabi tutma konusunda yatırım yapmaları gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.