Hiç şüphe yok ki web videolarını seyretmek bir web sitesini okumaktan daha eğlenceli. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu video izlemeyi okumaya tercih ediyor. Söz konusu pazarlama iletişimi olunca son yıllarda ürün ve servisleri animasyonlu web videolarıyla anlatmak tabiri caizse ‘moda’ oldu. Ancak pazarlama alanında bu videoların fayda sağlaması için ne yapmak gerekiyor? Her animasyonlu video iş görüyor mu? Ya da bu işin bir püf noktası var mı?

Eğlendirmenin ve bilgilendirmenin ötesinde, artık biliyoruz ki akıcı bir anmasyon videoyu pazarlama için son derece değerli bir araç haline getiren bazı sebepler var.

Bu sebeplere öncelikle dikkat çekme ve akılda kalma açısından bakalım. Web sitenizi ziyaret eden birinin dikkatini çekmek için sadece 7 saniyeye ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok insan henüz bir kelime dahi okumadan siteyi terk ediyor. Peki sitede kalanlar okumuş olduklarının ne kadarını hatırlıyorlar? Bilişsel psikoloji alanında yapılmış olan araştırmalara göre, 72 saat sonra bir ziyaretçi okuduklarının ancak %10’unu anımsıyor. Peki hem işitsel hem görsel duyularına hitap eden bir videoyu izledikten sonra bilginin ne kadarını hatırlıyor olacaklar dersiniz… Tam %68ini!

Hiç şüphe yok ki dijital dünyada mesajları en hızlı ve kalıcı olarak iletmenin yolu artık web videoları. Üstelik kullanıcıların %85’i internette geçirdikleri sürenin yarıdan fazlasında video izliyor. Bu da web videolarını dijital pazarlama için en uygun araçlardan biri haline getiriyor. Elbette videonun ilgi çekici olması ve mesajını en iyi şekilde aktarabilmesi kaydıyla.

Bilişsel psikoloji alanında gerçekleştirilmiş bazı çarpıcı araştırmalara göre izleyicinin dikkatini çekmek, bunu muhafaza etmek ve vereceğiniz mesajı hatırlamalarını sağlamak için videonuzda olması gereken üç temel özellik var:

Basit olun.

Beynimizin işlevsel hafıza kapasitesi sınırlıdır. Hayati olmayan bilgiler bu alandan çalabilir ve bizi öğrenmenin gerçekleşmesinden alıkoyabilir. Bu nedenle videolarımızda gereksiz ayrıntılara yer yoktur, izleyicinin mesaja odaklanmasını sağlamak için konuyu en iyi ve basit şekilde anlatan bilgi ve görsellere yer veririz.

 

İzleyicinizi tanıyın.

Beynimiz dışarıdan gelen yeni bilgileri, bildikleri vasıtasıyla filtreler ve anlar. İşte izleyicileriniz de bu bağlantıyı kurabildiğiniz takdirde verdiğiniz mesajı hatırlayacaklardır. Pek çok videoda analojilerden yararlanılmasının sebebi budur – insanların zaten bildikleri üzerine yenilerini inşa etmek.

Duyuları birleştirin

Hem görsel hem işitsel bir mesaj kullandığınız takdirde, izleyicinizin vermek istediğiniz mesajı %58 oranında daha fazla hatırlayacağını aklınızda tutun. (Bu ikili kodlama teorisi, Western Ontario Üniversitesi’nden araştırmacı Allan Paivio tarafından geliştirilmiştir). Videoların seslendirilmesi bu nedenledir; amaç, beynin görme ve işitme gibi güçlü bir kombinasyonu kullanabilmesine yardım etmektir.

İnsanların dikkat aralıklarının gitgide azaldığı göz önüne alındığında, sizin de izleyicinin dikkatini çekmek ve neler yaptığınızı anlatmak için daha az zamanınız var demektir. Web sitenizde ve sosyal medyada pazarlama videoları kullanarak izleyiciden daha olumlu tepkiler alacağınız neredeyse kesindir.

Daha fazla örnek video için: www.videografikz.com