LinkedIn’in Web3 Rakibi Entre

yazan: Özgür Kurtuluş

Sosyal medya söz konusu olduğunda, “Web3” kavramı, topluluk odaklı, kullanıcıların kendi verileri üzerinde kontrol sağladığı ve kendi içeriklerinden gelir elde edebildiği merkeziyetsiz (gayri merkezi, ademi merkeziyetçi gibi ifadelerle de anılıyor) platformları ifade ediyor. Bu model, mevcut Web2 tabanlı iş modellerine bir alternatif üretiyor ve reklam geliri değil yaratıcı ekonomi üzerine kurgulanıyor. 

Web2 modelinde, kullanıcı içerikleri platformun kontrolündedir. Platform içeriği sansürleyebilir ya da kullanıcıyı içeriği değiştirmeye zorlayabilir. Örneğin bir reklam platformu olarak tasarlanan Facebook içerik üzerinde mülkiyete ve tam kontrole sahiptir. Facebook’a yüklediğiniz bir video Facebook’un malıdır. Üstelik bu içerikten ve kullanıcı verilerinden üretilen gelirin de sahibidir ve kullanıcılar bu gelirden hak iddia edemez. 

Web3 yaklaşımı ise sosyal medyada kontrolü tam olarak içerik üreticilerine ve kullanıcılara/ verir. Blockchain altyapısı sayesinde kripto para üzerinden içerik üretenlerin gelir akışından faydalanmalarını sağlarken, içerik üretmeyen kullanıcıları da katılım ve destekleri için ödüllendirir. 

Kullanıcılar zamanların büyük bölümünü video izlemek, blog yazıları okumak gibi internette içerik tüketerek harcarken, Web2 platformlar da bu eylem ve etkileşimlerden para kazanır ancak kullanıcı hiçbir şey kazanmaz (Dikkat Ekonomisi). İşte Web3, kullanıcıları katılımları için ödüllendirerek bunu önemli ölçüde değiştiriyor.

Web3 platformları aynı zamanda kullanıcıların varlıklarını zahmetsizce satın almalarına, satmalarına ve takas etmelerine olanak tanır. Örneğin, içerik oluşturucular NFT’leri kullanarak dijital varlıklar üzerinden para kazanabilir ve bunları pazar yerlerinde satabilir. Ayrıca, gelir modelleri oluşturmak için platformun yerel kripto para birimini ya da tokenlarını kullanarak toplulukları için özelleştirilmiş abonelik modelleri ve eklenti hizmetleri kurabilirler. Web3 platformları, içerik oluşturanlar için bir dizi teşvik programları oluşturmalarına izin vererek, gelişmekte olan meta veri tabanından faydalanmalarını da sağlar. 

Merkeziyetsiz Web3 sosyal medya platformlarına bir örnek Linkedin’e alternatif olarak geliştirilen Enrte. Entre DeSo adlı blok zinciri üzerine kurulmuş bir iş platformudur. DeSo, milyarlarca kullanıcı için merkeziyetsiz sosyal medya uygulamaları oluşturmak ve ölçeklendirmek üzere tasarlanmış Cardano veya Ethereum gibi bir Katman 1 yapısında bir blok zinciridir. Diğer genel amaçlı blok zincirlerinden farklı olarak, DeSo, sosyal medya uygulamaları için gerekli olan depolama ve indeksleme gereksinimlerini desteklemek için inşa edilmiştir. DeSo’nun iddiasına göre, merkeziyetsiz bir platformda zincir üzerinde 1 GB veriyi 80 $ karşılığında depolayabilir; bu miktarda bir verinin, Cardano’da yaklaşık 698.000 $ karşılığı ya da Ethereum’da yaklaşık 394 milyon $’a mal olabileceği düşünüldüğünde DeSo’nun iddiasının oldukça iddialı olduğu söylenebilir. DeSo’nun kripto para birimi DESO şu anda Coinbase’de listeleniyor.

Enrte’nin kurucusu Michael Marra , “Entre, insanların Web3 dünyasında bağlantı kurmasına ve çalışmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir web3 profesyonel ağıdır” diye açıklıyor. 

Entre, “İşin Geleceği” vizyonu ile kurulmuş bir Web3 profesyonel ağı. Girişimcileri, yatırımcıları ve serbest çalışanları desteklemeye odaklanarak konumlanıyor. Kapsayıcı bir platform olarak, özgün içerikler üretmek, bağlantı kurmak ve ağını genişletmek isteyen kullanıcılara yönelik olarak, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın buluşmasına, öğrenmesine, iş kurmasına ve hem kişisel hem de profesyonel olarak büyümesine olanak tanıyarak kullanıcılarımız için ekonomik fırsatları teşvik etmek üzere tasarlanmış.

LinkedIn’de, iş hayatınızda çeşitli fırsatlar geliştirmek için içerik yayınlarsınız. Entre’de ise profesyonel bir Web3 ağı oluşturabilir, fırsatları geliştirebilir ve oluşturduğunuz içeriklerden kazanç elde edebilirsiniz. Entre, kariyerinizi hızlandırmak için bir sonraki büyük web3 fırsatını keşfetmenizi kolaylaştıran entegre bir pazar yerine de sahip. Girişimciler işe alım ve etkinlikler ile ilgili ilan verebiliyor ve ekip toplantılarını aynı platformda yapabiliyor. İçerik oluşturucular canlı yayınlar ve etkinlikler düzenleyebiliyor.

Entre ve benzeri Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar (Decentralized Autonomous Organization, DAO) Web2 sosyal medya platformlarının iş ve işleyiş modeline alternatif yeni bir yaklaşım sunuyor. Kullanıcıların birleri ile etkili ve verimli çalışmasına imkan verirken, verinin mülkiyetini ve kontrolünü de kullanıcıya vererek, hesap verilebilirliği, şeffaflığı artırıyor. 

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve içerik oluşturucu ekonomisi bugün sosyal medyanın merkezinde yer alıyor. Ancak bu aktivitenin ürettiği değerin hemen hepsi, onu barındıran platformlar tarafından alınıyor. Blok zincirleri, içerik üreticilerinin, DAO’ların katkıları için üyelerini ödüllendirmek için kullandığı mekanizmaları kullanarak takipçilerinden gelir elde etmelerine izin vererek bu düzenlemeyi değiştirebilir.

Elbette sosyal medya platformlarının ‘ağ etkisi’ ile güçlerini koruduğunu ve yeni Web3 platformlarının bu etkiyi kırarak yaygınlaşmalarının zor olduğu biliniyor. Ancak Entre ve benzeri yeni Web3 platformlar, ilk kullanıcılarına, platformu erken benimseyenlere çeşitli finansal avantajlar sağlayarak bu etkiyi kırabilir. Günün sonunda kullanıcılar kendilerini sömüren platformlardansa, kazanç elde edebilecekleri platformlara doğru kayabilir. Belki de bu sadece bir zaman meselesidir.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.