Lumen5 ile Nasıl Video Üretilir?

yazan: Özgür Kurtuluş

Video, özellikle haber videosu üretmek için en uygun çevrimiçi video kurgu araçlarından biri Lumen5’dır. Lumen5, temel olarak bir metni videoya dönüştürmek için tasarlanmıştır. Bu anlamda özellikle gazeteciler için oldukça uygun formatlarda videolar üretilebilir. Lumen5’ın eksi yönleri, Türkçe bir arayüze sahip olmaması ve Türkçe metinlerle çalışırken düzeltme yapma durumunda kalınmasıdır. Lumen5 ile üreteceğiniz metnin ve görselin bir arada kullanıldığı video tipi, özellikle AJ+ tarafından kullanılarak, bilgiyi hızla ulaştıran haber videosu formatlarından biri haline geldi. AJ+ videolarla metinleri birleştirirken, anlatıcının sesini de zaman zaman kaldırdı. Böylelikle haber, izlenirken okunan bir şeye dönüştü ve duymaya neredeyse ihtiyaç kalmadı. Özellikle kamusal alanlarda kulaklık kullanmayan kullanıcılar bu sayede sesi kapalı haber videosu tüketme alışkanlığı kazandı.

Lumen5’a kaydolduktan sonra mevcut içeriğinizi videoya dönüştürmenin üç yolu vardır: bağlantı, metni kopyalayıp yapıştırma ve sıfırdan başlama.

İlk seçenek, internette mevcut bir blog gönderisine veya makalenin adresini yapıştırmaktır. Lumen5 bu bağlantıdan içeriği getirir ve video akışınızı bu metinden seçtiği kısımlarla doldurmaya başlar. Makaledeki metin ve resimler çekerek aslında tüm işi tamamlar. Ancak bu seçenek Türkçe dilinde çok iyi çalışmıyor. Metnin üzerinden geçmeniz ve hataları dikkatli bir şekilde ayıklamanız gerekiyor. 

İkinci seçenek, video oluşturmak istediğiniz kaynaktan metni kopyalayıp yapıştırmaktır. Lumen5, bir video oluşturak çin bu içeriği kullanır. 

Üçüncü seçenek, sıfırdan başlamaktır. Bir video oluşturmak için içeriğinizi manuel olarak yazabilirsiniz. Hangi yaklaşımı kullanmak istediğinize karar verdiğinizde, aşağıdaki ekranlar bir video formatı ve tema seçmenize yardımcı olacak şekilde görünecektir.

Metniniz tamamsa artık tek yapmanız gereken video akışını düzenlemek.Soldaki ilk ekranda blog yayınınızdaki metni veya kopyalayıp yapıştırdığınız metni göreceksiniz. Sağda bir video akışı var.  Metninizden belirli bölümleri cümleleri tıklayarak video akışına ekleyebilirsiniz. 

Sıfırdan oluşturuyorsanız veya diğer iki yöntemi kullanıyorsanız, “+” düğmesini tıklayarak manuel olarak metin ekleyebilir ve metninizi yazmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, fareyle taşımak istediğiniz kutunun üzerine gelerek video akışınızın bölümlerini yeniden düzenleyebilirsiniz.

Metnin videonuzun sahnesine uyması için video akışındaki her bir kare için 120 karakterden fazlasını önermiyorum. Metni düzenlemek ve gerekirse karakterleri azaltmak için kutunun içini tıklayabilirsiniz..

Lumen5, video karesinin uzunluğunu, metnin konumunu ve video slaytında hangi kelimelerin vurgulandığınacağını otomatik olarak hesaplar. Elbette önerileri kabul etmek durumunda değilsiniz, kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Her bir video karesi için geniş video, fotoğraf ve simge kitaplığından bir arka plan seçebilirsiniz. Lumen5 ayrıca makaledeki tüm resimleri de içerir. Alternatif olarak, kendi cihazınızda resimler yükleyebilirsiniz. Kendi resimlerinizi yüklemeyi seçerseniz, bunların en az 500×500 ve JPG, PNG veya GIF biçiminde olması gerekir. Maksimum yükleme boyutu 15 MB’dir.

Video akışındaki slaytlarından herhangi birinin arka plan görüntüsünü değiştirmek için, görüntüyü kitaplıktan slayta sürüklemeniz yeterlidir. Nasıl göründüğünüz kontrol etmek için videonuzu önizlemesini yapabilirsiniz.

Lumen5 tarafından sağlanan telif hakkı bulunmayan milyonlarca ses dosyasından herhangi birini kullanarak videonuza müzik ekleyebilir veya kendi dosyanızı yükleyebilirsiniz (yüklediğiniz müziğin telif haklarına dikkat edin). Elbette videonuza müzik eklemek şart değildir. Bu bölümü boş da bırakabilirsiniz. Renkleri ayarlayarak, logo ekleyerek ve tercih ettiğiniz yazı tipini seçerek / yükleyerek videonuza farklılaştırabilirsiniz.

Son olarak videonuzun toplam uzunluğunu ayarlayın. Videonuzu düzenleyip biçimlendirdikçe Lumen5, videonun toplam uzunluğunu hesaplar. Hızlı, Normal veya Yavaş geçiş hızı seçerek toplam zamanı değiştirebilirsiniz. Ayrıca bir Yatay, Kare veya Dikey video formatı da seçebilirsiniz. Film şeridinizin son slaydı ‘Outro Scene’ olarak etiketlenmiştir. Bu slayta bir logo ekleyebilir veya varsayılan ‘Bu videoyu paylaş’ metninde bırakabilirsiniz.

Videonuzun düzenlemesi sona erdikten sonra mutlaka önizleme yapın ve muhtemel hataları düzeltin. Videonuzdan  memnun olduğunuzda, ‘Bitir’i tıklayın; Lumen5 10 dakika veya daha kısa bir süre içinde videonuzu hazırlayacaktır. Video tamamlandığında kayıtlı eposta adresinize bir bildirim alacaksınız. Buradaki linke tıklayarak videonuzu cihazınıza indirebilirsiniz. Lumen5 ücretsiz versiyonunda videonun sonuna kendi logosunu ekler. Bunu Movie Maker ya da iMovie gibi bir programla isterseniz kesebilirsiniz.  Telif haklarına dikkat ederek stok fotoğraf ve video sitelerinden indirdiğiniz görselleri de hazırladığınız videolarda dolgu malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.